تبلیغات
فروغ ولایت - همه بخوانیم چه آنان که انتخاب می شوند چه آنان که انتخاب می کنند....(قسمت اول)

من انقلابیم و حرف را صریح و صادقانه میگویم

همه بخوانیم چه آنان که انتخاب می شوند چه آنان که انتخاب می کنند....(قسمت اول)
نظرات : نظر

چهل شاخص

رهبر معظم انقلاب در ششم شهریور ماه هزار وسیصد وهشتاد وپنج،و در اولین حضور هیأت دولت برای دیدار با ایشان، سخنان بسیار مهمی ایراد کردند که توجه به آنها نشان از عمق دستورات و خواسته های رهبری داشته و در عین حال راه موفقیت را برای دولت ترسیم کردند. رهبر انقلاب در این دیدار، 20 معیار و شاخصه اصولگرایی را برشمردند واز دولتی که با شعارهای اصولگرایانه بر سر کار آمده بود، خواستند که بدان ها توجه اساسی نماید. ایشان از سوی دیگر 20 وظیفه و مسئولیت دولت و رئیس آن را یادآور شده و از آنان خواستند، این مسئولیت ها را به درستی عمل کند تا بتواند در مسیر موفقیت، رضایت الهی و رضایت مردم گام بردارد. بررسی این 40 شاخص دولت اصولگرا و کارآمد از نگاه رهبری، میتواند ما را در شناخت خواسته های رهبری از دولت، یاری رساند.

از نظر ما یکی از شاخص های اصلی اصولگرایی ولایت پذیری و تبعیت از مقام معظم رهبری«مدظله العالی» است. این شاخص نیازمند بررسی جداگانه نیست؛ چرا که40 عنوانِ زیر و میزان پایبندی دولت به آنها، خود بهترین شاخص برای تعیین میزان   ولایت پذیری دولتمردان است. به عبارت بهتر علاوه بر اعلام ولایت پذیری عملی با همین شاخص ها که به تصریح از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان شده اند، بهتراز هر شاخص دیگری قابل سنجش است.

 

Ø      20شاخص اصولگرایی:

1.     عدالت خواهی و عدالت گستری

شاخصه ی اول «عدالتخواهی و عدالت گستری»است. به زبان آسان است؛ اما در عمل بسیار کار دشواری است و مقدمات بسیاری لازم دارد. باید خیلی کار کرد تا اینکه عدالت تحقق پیدا کند؛ عدالت جغرافیایی، عدالت طبقاتی، عدالت در زمینه های مسائل اقتصادی، عدالت در زمینه های مسائل فرهنگی، عدالت در جایگزین شدن و جای گرفتن در مسئولیت ها و مناصب و عدالت در قضاوت های ما- نه فقط قضاوتی که قاضی در دادگاه می کند، بلکه داوری هایی که ما نسبت به اشخاص و قضایا می کنیم- اینها همه عدالت است و عدالت در آنها نقش دارد. عدالتخواهی و عدالت گستری به معنای همه ی اینهاست.

 

2.     فساد ستیزی

*در نظام اسلامی، با اعتقاد بد و نادرست، این طور مقابله نمی شود که با عمل غیر صحیح و عمل غیراخلاقی وخدای ناکرده رسوخ فساد مبارزه می شود.«مراسم تنفیذ حکم دوم آقای هاشمی سال72»

*به اعتقاد من مرکزی که باید مبارزه با مفاسد اقتصادی را دنبال کند، دولت است و قوه ی قضائیه در مرحله ی آخر قرار می گیرد. «دیدار هیئت دولت سال82»

 

3.     سلامت اعتقادی و اخلاقی مسئولان

سلامت اعتقادی و اخلاقی مسئولان کشور به خصوص مسئولان عالی رتبه، در سطوح دولت و معاونین و از این قبیل بسیار مهم است وشاخصه ی دیگری است که از لحاظ اعتقادی و اخلاقی اشخاص سالمی باشند.

*افرادی نگویند که اخلاق و عقیده مسأله ی شخصی انسان هاست؛ اما نه برای مسئول ... برای یک مسئول عقیده و اخلاق مسأله ی شخصی نیست؛ مسأله ای اجتماعی و عمومی است؛ حاکم شدن بر سرنوشت مردم است. «دیدار دانشجویان و استادان دانشگاه قزوین در سال 82»

 

4.     اعتزاز به اسلام

اعتزاز به اسلام یکی دیگر از شاخصه های اصولگرایی است. ما در دوران این بیست و هفت سال، بعضی از مسئولان نظام اسلامی را دیده بودیم که خجالت می کشیدند یک حکم اسلامی یا یک جهت گیری اسلامی را صریحاً بر زبان بیاورند؛ نه، ما طلبکاریم. من بارها گفته ام، در قضیه ی «زن» ما پاسخگوی غرب نیستیم، غرب باید پاسخگوی ما باشد؛ ما هستیم که سؤال مطرح می کنیم. در زمینه ی حقوق بشر، ماییم که طلبکار مدعیان منافق و دو روی حقوق بشر هستیم. بنابراین به اسلام اعتزاز داشته باشید. آنچه را که اسلام به ما آموخته، اگر ما درست یاد گرفته باشیم و دچار    کج فکری و انحراف و غلط فهمی نشده باشیم، چیزی است که باید به آن افتخار کنیم.

 

5.     ساده زیستی و مردم گرایی

*از جمله چیزهایی که روند حرکت به سمت عدالت را در جامعه کُند می کند، نمود اشرافیگری در مسئولان بالای کشور است؛ ... اشرافیگری دو عیب دارد؛ عیب دومش از عیب اولش بزرگتر است. عیب اول اشرافیگری، اسراف است... اما عیب دوم بدتر است و آن این است که فرهنگ سازی می کند... «دیدار مردم قم مهرماه 79»

 

6.     تواضع و نغلتیدن در گرداب غرور

تواضع و نغلتیدن در گرداب غرور هم یکی از شاخصه هایی است که لازمه ی اصولگرایی است؛ ما در معرض این هستیم. ببینید عزیزان! شماها در موضع بالایی قرار دارید و مورد احترامید؛ افراد پیش شماها می آیند و تعریف و تمجید

می کنند- بعضی از روی اعتقاد، بعضی بدون اعتقاد- برای اینکه شما خوشتان بیاید. ما خودمان باید مواظب باشیم حرف هایی که در تمجید و ستایش ما می زنند، اینها را باور نکنیم. ما باید به درون خودمان نگاه کنیم: «الانسان علی نفسه بصیره»؛ نقص ها، مشکلات و کمبودهایمان را نگاه کنیم و فریب نخوریم. این فریب خوردن، انسان را در دام و گرداب غرور می اندازد. اگر انسان خودش را بد برآورد کرد، آن وقت دیگر نجات پیدا نمی کند.

 

7.     اجتناب از اسراف و ریخت و پاش

اجتناب از اسراف و ریخت و پاش که جزو برنامه های بسیار خوب شماهاست.

 

8.     خرد گرایی و تدبیر و حکمت در تصمیم گیری ها

خردگرایی و تدبیر و حکمت در تصمیم گیری و عمل، این جزو مسائلی است که حتماً به آن احتیاج دارید؛ همه مان در تصمیم گیری ها و عمل مان به آن احتیاج داریم.

 

9.     مسئولیت پذیری و پاسخگویی

مسئولیت پذیری و پاسخگویی در هر بخشی که ما هستیم، مسئولیت آن کاری که بر عهده گرفته ایم، این را بپذیریم. زیر مجموعه، زیرمجموعه ی ماست، احساس مسئولیت کنیم. در هر نقطه ای مسئولیت تعریف شده ای وجود دارد، آن مسئولیت را بایستی پذیرفت.

 

10. اهتمام به علم و پیشرفت علمی

از جمله ی شاخصه های مهم اصولگرایی، یکی اهتمام به علم و پیشرفت علمی است ... جامعه، بدون علم نخواهد توانست آرمان های خودش را بالا بیاورد... علم- که وسیله ی رشد ملی، بشری، انسانی و اوج گرفتن در محیط عام بشریت است-  جزوِ چیزهای لازم است و باید به این اهتمام داشته باشید.

 

11. سعه صدر و تحمل مخالف

سعه ی صدر وتحمل مخالف؛ که از جمله ی شاخصه هایی است که جزوِ پایه های اصولگرایی است. گاهی انسان از حرفی که میزنند، ناراحت هم می شود؛ حرص هم می خورد، گاهی به خدا هم شکایت می کند؛ که خدایا! تو که     می بینی واقع قضیه چیست و چقدر با چیزی که اینها می گویند، فاصله دارد؛ اما در عین حال، انسان بایستی حلم به خرج دهد. حلم یعنی ظرفیت و تحمل صدای مخالف را داشتن. البته این به معنای آن نیست که دولت از عملکرد خودش دفاع نکند؛ نه، حتماً بایستی دفاع کند.

 

12. اجتناب از هواهای نفسانی

اجتناب از هواهای نفس؛ چه هوای نفس شخصی، چه هوای نفس گروهی؛ که حالا آقای رئیس جمهور گفتند و این نکته ی خوبی است. به حمدالله عناصر دولت به هیچ گروه و دسته و باند و جریانی وابسته نیستند؛ این خیلی نکته ی مهمی است. مراقب باشید حرکت، اظهارنظر و حرف، انتساب به یک جریان، به یک باند و به یک گروه را پیش نیاورد، که اگر این طور شود، هوای نفس تقریباً انفکاک ناپذیر است. هوای نفس گروهی هم مثل هوای نفس شخصی است؛ آن هم همین طور است. هوای نفس گروهی هم انسان را بی حساب و کتاب به این طرف و آن طرف میکشاند و از خرد و جاده ی مستقیم منحرف می کند.

 

13. شایسته سالاری

 

*اگر کسی واقعاً دربخشی از بخش های کشور احساس می کند که کفایت لازم برای این کار را ندارد، معلوم نیست

 که پذیرش آن کار مشروع باشد. «مراسم تنفیذ دومین دوره آقای هاشمی مرداد ماه 72»

 

14. نظارت بر عملکرد زیر مجموعه

 

15. تلاش بی وقفه

 

16. قانون گرایی

 

17. شجاعت و قاطعیت در بیان و اعمال آنچه حق است

 

20،19،18. انس با خدا،انس با قرآن،استمداد دائمی از خدای متعال

انس با خدا، انس با قرآن و استمداد دائمی از خدا؛ این آخری – که  از شاخصه های اصولگرایی است- تضمین     کننده ی همه ی آن چیزهایی است که قبلاً عرض کردیم. انس با خدا یادتان نرود. ما بارها می گوییم که خدمات مسئولان نظام از هر عبادتی بالاتر است؛ این حرف درستی است و مبالغه هم در آن نیست. اما بدانید، این خدمات، آن وقتی خدمت خواهد شد و آن وقتی با خلوص و درخشش و شفافیت خود باقی خواهد ماند که شما دلتان با خدا مأنوس باشد. اگر دل از خدا غافل شد، اگر دل رابطه ی خودش را با ذکر و توجه و خشوع از دست داد، همین خدمتی که ما میگوییم بالاترین عبادت است، همین خدمت، مشوب خواهد شد؛ اصلاً به کلی مشوب می شود و در آن اغراض و هواها می آید... به هر حال، ارتباط با قرآن را، نماز اول وقت را، قرآن خواندن هر روز را، توجه و ذکر و استمداد از خداوند را، متوسل شدن در آن جاهایی که کار مشکل می شود، آن جاهایی که بار سنگین می شود و از خدا طلب کمک کردن، اینها را فراموش نکنید، اینها بسیار مهم است.

 

 

 

 


ادامه مطلب...
نویسنده : ا ظ
تاریخ : سه شنبه 14 خرداد 1392
زمان : 02:55 ب.ظ


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


کل بازدید:
بازدید امروز:
بازدید این ماه:
تعداد نویسندگان:
تعداد کل پست ها:
آخرین بروز رسانی:

دانشنامه عاشورا

روزشمار محرم عاشورا


پایگاه جامع عاشورا